Mindkét fajta rúd hossza: 35cm
Sejtmélység: 12mm
Az álcaáthelyezés a tenyészanyag gazdaságos felhasználását teszi lehetővé. Lényege a tenyészanyag áthelyezése a munkássejtekből mesterséges bölcsőkbe, amelyeket e célra készítettünk. A tenyészanyagot, vagyis az álcákat más helyre tesszük, ezért nevezzük ezt a módszert álcaáthelyezésnek. Ismerünk egyszerű és ismételt álcaáthelyezést.
A bölcsőben levő méhpempő mennyisége nagyobb, ha ismételt álcázást alkalmazunk. Az ismételt álcázás a munkatöbblet miatt a pempőtermelésben nagyobb gyakorlati jelentéséggel nem bír. Az előbb ismertetett mindkét leírt álcaáthelyezési mód (az egyszerű és az ismételt is) határozottan próbára teszi a méhész szaktudását. A méhésztől gondos, finom munkát követel. Éppen ezért, annak ellenére, hogy a pempőtermelés e módjával kitűnő gazdasági eredményt lehet elérni, a méhészek körében kevésbé alkalmazzák. Hangsúlyozni kell még azt is, hogy az álcaáthelyezést zárt helyiségben kell végezni, ahol a nap sugarainak egyenes hatását kizárjuk. Magától érthető, hogy az álcázást és pempőszedést a higiéniai előírásoknak megfelelő helységben végezzük.
A dajkacsaládba általában egy tenyésztőkeretet szokás elhelyezni, de van aki két tenyésztőkeretet helyez egy dajkacsaládba. Egy tenyésztőkeretben rendszerint két-három tenyésztőléc van. Ezekre 40-45 mesterséges bölcsőt helyezünk el. Mivel a tenyésztőkeretben mindig három tenyésztőléc van elhelyezve, a méhek egy kaptárban egyszerre 120-135 bölcsőt gondoznak. Az itt közölt behelyezett bölcsők száma egyes, főleg anyaneveléssel foglalkozó méhészeknek túl soknak tűnhet fel. Ebben az esetben azonban nem jó minőségű anyák neveléséről van szó, hanem az a célunk, hogy a méhek minél több bölcsőt fogadjanak el és gondozzanak.